Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Stargardzki Chór ECHO-ARIOSO

SONY DSC


Chór Mieszany „Echo – Arioso” im. Stanisława Moniuszki powstał na bazie Chóru Męskiego „Echo” działającego od 1972 r. przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie Szczecińskim.
Z inicjatywy ówczesnych dyrygentów: Józefa Michalskiego i Jerzego Krawczyńskiego, w roku 1988 Chór Męski „Echo” przekształca się w Chór Mieszany „Arioso”. Jednak decyzją Walnego Zebrania, w lutym 1995 r. (łącząc staże chóru „Echo” i „Arioso”), przyjmuje się za datę początku istnienia chóru dzień 15 kwietnia 1972 r. a obecnie oficjalna nazwa brzmi: Stargardzki Chór „Echo–Arioso” im. Stanisława Moniuszki.
Obecnie chór liczy 48 członków i od roku 1995 działa pod kierownictwem artystycznym Jerzego Krawczyńskiego. W repertuarze chóru, za sprawą dyrygenta, znajduje się ponad 200 utworów o różnej tematyce: kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne, marynistyczne, sakralne, ludowe, okolicznościowe a także dwie duże formy oratoryjne (każda po 15 części), które były wykonywane przy współpracy z chórami stargardzkimi, poznańskim zespołem LUMEN i kierownictwem muzycznym poznańskiego kompozytora Zbigniewa Małkowicza.
Chór chętnie koncertuje w swoim regionie, województwie, w kraju i poza jego granicami. Na przestrzeni minionych 45, lat działalności chór śpiewał: w Międzyzdrojach (Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej), ogólnopolskich festiwalach i przeglądach chórów kolejowych w Raciborzu, Bydgoszczy, Opolu, Szczecinie, Tarnowskich Górach w Wejherowie (Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu) a także kilkakrotnie (w Szczecinie, Kolonii, Paryżu i Tallinie) z wielkim powodzeniem, na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kolejarskich organizowanych przez FISAIC. Śpiewał również na bardzo licznych koncertach z różnych okazji w wielu miastach Polski. Wiele razy koncertował w Filharmonii Szczecińskiej, na Zamku Książąt Pomorskich oraz w kościołach okolicznych miast. Sławił piękno polskiej pieśni w takich krajach jak: Niemcy (6-krotnie), Czechy, Słowacja, Węgry (2-krotnie), Łotwa (2-krotnie), na Białorusi, we Włoszech, w Watykanie i Estonii.
Do tradycji chóru, na stałe weszły prezentacje pieśni sakralnych w kościołach jak koncerty kolęd, koncerty pieśni maryjnych, pasyjnych. Stałą pozycję mają również koncerty z okazji świąt lokalnych i państwowych, gdzie prezentowany jest program świecki.
W posiadaniu chóru jest wiele nagród rzeczowych i dyplomów. W ubiegłym roku chór obchodził 45-lecie swego istnienia. W tej ciągłości historycznej chórowi przyświecały piękne słowa patrona chóru – Stanisława Moniuszki:
„….A to, co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest celem dziecinnych naszych wspomnień, nigdy mieszkańcom ziemi, na której się urodzili i wyrośli, podobać się nie przestanie …”.
Owo przesłanie znakomitego kompozytora polskiego jest mottem działalności artystycznej chóru.

Kategoria: Chóry Dorosłych

Repertuar konkursowy

Zoltan Kodaly – STABAT MATER
Opr. Józef Łaś – Krzyżu Chrystusa
Stefan Stuligrosz – Nie lękaj się
Antonio Lotti – MISERERE
Jakob Arcadelt – AVE MARIA