Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Jury 2020

Chóry w czasie przesłuchań konkursowych będzie oceniać Jury w składzie:

Elżbieta Wtorkowska, Polska – przewodnicząca
Lucia Bèrešowà, Hiszpania
Monika Kolasa, Polska
Aleksandra Dianus, Polska
Iwona Wiśniewska-Salamon, Polska – sekretarz


Elżbieta Wtorkowska – profesor sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

Dziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy,oraz wykładowcą na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Podyplomowych Studiach Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz konsultantem wokalnym Chóru „Opera Nova” w Bydgoszczy. Od 1992 roku wykładowca Studium dla Dyrygentów Chórów Polonijnych w Koszalinie i człon ek Rady Artystycznej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Od 2002 roku jest dyrygentem Chóru Dyrygentów Polonijnych „Ojczyzna”. Prowadziła wykłady i warsztaty chóralne na kursach dla dyrygentów chórów polskich na Białorusi (1996-2008), Ukrainie (od 1998-2008), Litwie (od 2003-2008) w Republice Czeskiej (1999-2001, 2007 i 2008) w Stanach Zjednoczonych (2006 i 2007) oraz w Anglii (2008). W 2008 roku przeprowadziła wykłady i warsztaty chóralne w Sydney w Australii a w 2009 w Biggar w Szkocji. W 2010 roku była konsultantem wokalnym Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In terra Pax” w Międzyzdrojach, a w sezonie artystycznym 2002-2003 była konsultantem wokalnym Chóru Opery na Zamku w Szczecinie. W latach 2005 – 2008 prowadziła zajęcia z zakresu fonetyki pastoralnej na Wydziale Teologii UAM w Poznaniu, Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy. Od 1981 roku prowadzi Chór Dziewczęcy „Canzona”, od 2001 roku Żeński Chór „Canzona-Absolwent” a od 2008 Chór „Canzona Kameralna”w Murowanej Goślinie. Z chórami „Canzona” koncertowała w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Holandii, Grecji, Szwecji, Rosji, Republice Czeskiej na Słowacji na Węgrzech, Litwie, w Finlandii, Austrii, Anglii i na Ukrainie. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie, który gościł chóry z wielu krajów i kontynentów (Brazylia, Ekwador, Wenezuela, Puerto Rico, Chiny, Japonia, Korea Południowa, Hiszpania, Francja, Szwecja, Rosja, Ukraina, Białoruś, Czechy, Słowacja). Gości jako wykładowca na licznych seminariach dla wokalistów, logopedów, nauczycieli i dyrygentów chóralnych w Polsce i poza granicami. Prowadzi też warsztaty wokalne zarówno dla chórów amatorskich jak i profesjonalnych, dziecięcych, młodzieżowych i akademickich, chłopięcych, żeńskich, męskich i mieszanych na terenie całej Polski.


Lucia Bèrešowà

Urodziła się w Poprade (Słowacja), aktualnie mieszka w Barcelonie. Jako dyrygent zadebiutowala w wieku 14 lat, prowadząc Chór Effatha w Szuniawie. Ukończyła Wychowanie Muzyczne i Biologię na Uniwersytecie Preszowskim oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia doktoranckie w dyscyplinie dyrygentura odbyła w Akademii Muzycznej w Krakowie. Brała udział w licznych kursach dyrygenckich w Hiszpanii, Francji, na Węgrzech i Słowacji.

Jest dyrygentem chórów mieszanych: Cor Polifónic Sagrada Família de Barcelona, Singfonia,  Unió Coral Centre i Energia de Roca de Valles, Orfeó Joventut Terrassenca, Cor de Creu Roja de Barcelona, Tremolo Vocal Ensemble, Cor Alegre, Cor Pandamia de la Universitat de Barcelona; żeńskiego chóru Cor Alleluia de Tarragona oraz orkiestry Orchestra Tremolo.

Jest współzałożycielem i jednym z pięciu dyrygentów międzynarodowego zespołu REVOICE International Vocal Ensemble, z którym koncertuje w wielu miastach Europy – Brukseli, Berlinie, Mediolanie (EXPO 2015), Pecs, Graz, Barcelonie, Nowim Sadzie. REVOICE International Ensemble jest również chórem ambasadorskim EUROPA CANTAT.

Lucia Bérešová współpracuje z Chórem Kameralnym Mińskiego Towarzystwa Muzycznego w Mińsku Mazowieckim. Ze swoimi chórami wykonuje muzykę świecką i religijną, a cappella, a także utwory wokalno-instrumentalne, takie jak „Msza Góralska” T. Maklakiewicza, „Msza C-dur, KV 258” W. A. Mozarta, „Gloria D-dur, RV 585” A.Vivaldiego, „Requiem d-moll, op. 48l” G. Faure, „Czarodziejski Flet, KV 620” W.A. Mozarta.


Aleksandra Janus

A.Janus

Z wyróżnieniem ukończyła kierunek Dyrygentura Chóralna w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bruny. Jest współzałożycielem oraz dyrygentem Wejherowskiego Chóru Mieszanego “Camerata Musicale”, który istnieje od 2011r. Pod jej kierunkiem zespół zdobył nagrody na konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych w Polsce i za granicą. Współpracowała z chórami: „Cantores Veiherovienses” z Wejherowa, Chórem Akademii Morskiej w Gdyni, Chórem przy Hospicjum w Gdańsku oraz Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”, z którym występowała m.in. w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończyła gdyńską Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie organów. Jest nauczycielem w Szkole Muzycznej, gdzie prowadzi chór dziecięcy. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa za działania na rzecz kultury.


Monika Kolasa-Hladikova

MonikaKH

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi i studia podyplomowe w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie w klasie prof. Christiana Elßnera, jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich Teresy Żylis-Gara.

Po studiach przez dwa lata mieszkała w Czechach. Tam rozpoczęła pracę pedagogiczną w szkołach muzycznych w Libercu i Frýdlancie oraz działalność koncertową, w repertuarze oratoryjnym, w Czechach i Niemczech. Ma w swoim repertuarze i wykonuje m.in. partie altowe w najważniejszych wielkich dziełach J.S. Bacha, G.B. Pergolesiego, A. Vivaldiego, Mozarta. Brała udział w Kijowskim Festiwalu Musik Kiev Fest. W Polsce gościły ją Filharmonie Łódzka, Świętokrzyska i Lubelska, na Ukrainie filharmonie w Sumach, Winnicy i Charkowie. Występowała również w Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz na wielu festiwalach muzyki kameralnej, sakralnej i organowej. Śpiewała w Polsce, Czechach, Niemczech, na Ukrainie, Litwie, w Maroko, Szwajcarii, Danii i USA. Od 1994 roku pracuje w Liceum Muzycznym w Łodzi. Przez kilka lat współpracowała z Katedrą Kameralistyki łódzkiej Akademii Muzycznej. W roku 2013, w Warszawie, uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki. Była profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, aktualnie prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Propaguje muzykę czeską, nagrała z ukraińskim pianistą, Georgijem Kurkowem, płytę CD z pieśniami Antonina Dworzaka, Bohuslava Martinu i Leosza Janaczka. Jej dwie kolejne płyty CD, nagrane z pianistką Aleksandrą Nawe, zawierają pieśni Czajkowskiego, Dworzaka, Martinu, Janaczka, Ryszarda Straussa i Marka Minkowa. Dokonywała nagrań dla II programu Polskiego Radia, Radia Łódź, Radia Kielce, Radia Olsztyn oraz nagrań telewizyjnych w Polsce i na Ukrainie. Jej dorobek naukowy to wykłady na licznych konferencjach w Polsce, Czechach, USA, Danii, Szwecji, Holandii i na Ukrainie oraz liczne publikacje.

Była twórcą i przez dwa sezony Dyrektorem Artystycznym festiwalu „Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim” oraz jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Słowiańskiej Fortissimo w Charkowie na Ukrainie. Komponuje piosenki poetyckie i piosenki dla dzieci do własnych tekstów. Jej autorski mały musical dla dzieci był wystawiany w Filharmoniach Łódzkiej i Świętokrzyskiej oraz w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Prowadzi w całej Polsce warsztaty dotyczące emisji głosu dziecka, szkoli również wokalistów estradowych, dyrygentów chórów, nauczycieli i osoby pracujące głosem. W swojej pracy pedagogicznej i podczas licznych warsztatów wykorzystuje elementy pracy z ciałem, pomagające w rozwoju oraz rehabilitacji głosu.


Iwona Wiśniewska-Salamon – dyrygent chóralny, wykładowca akademicki

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie w 1990r. uzyskała tytułu magistra sztuki. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej  im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991r. stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Od 2003r. pełni rolę konsultanta wokalnego pracującego z aktorami Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. W latach 2003-2013 wielokrotnie organizowała i zdobywała środki finansowe m.in.: w ramach programu „Młodzież” na organizację Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych odbywających się na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy i Danii. W 2004r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej a w 2011r. doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2007 – 2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”,  Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie Festiwalu Pasyjnego w Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Tak brzmi Nowe Warpno” . W 2013 roku została wytypowana przez Urząd Miejski w Szczecinie wraz z zespołem do realizacji programu „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”