Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Chór BEL CANTO, Dopiewo

belcanto_zmnChór Bel Canto Gminy Dopiewo powstał w styczniu 2004 roku.
Spotkanie założycielskie z inicjatywy Wójta gminy odbyło się w grudniu 2003 roku zorganizowane zostało przez dyrygenta chóru Elżbietę Wegielewską.
Pierwsze próby chór rozpoczął od śpiewania kolęd oraz pieśni religijnych. Wejście Polski do Unii Europejskiej chór zaakcentował swoim występem w Dopiewie, śpiewając między innymi hymn Unii „Oda do radości”. Spośród innych występów wymienić należy Gminne Dożynki w Dopiewie, Orkiestrę Świątecznej Pomocy, śpiewanie na uroczystościach kościelnych, na imprezach organizowanych przez Urząd Gminy oraz innych okolicznościowych uroczystościach. Rocznicę powstania chóru zakończono uczestnictwem w VI Powiatowym Kolędowaniu w kościele w Buku w dniu 31.01.2005 r.
W drugą rocznicę powstania chóru w dniu 5 stycznia wspólnie z Kapelą Zamku Rydzyńskiego wykonał koncert noworoczny dla mieszkańców gminy Dopiewo. Corocznie chór organizuje wspólnie z innymi zespołami pod patronatem Wójta gminy koncerty karnawałowe w Gimnazjum w Skórzewie dla mieszkańców gminy. Do stałego kalendarza wpisały się coroczne koncerty „Bogu i Ojczyźnie Spiewajmy” w kościele w Skórzewie oraz Festiwale Zespołów Gmin Zaprzyjaźnionych organizowane przez chór Bel Canto” W roku 2012 wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Trzcielina zorganizował pierwsza biesiadę muzyczną pod nowo otwartą wiatą w Żarnowcu.
Chor występował również poza granicami kraju: trzykrotnie w zaprzyjaźnionej gminie St. Brice (Bretania) we Francji, w zaprzyjaźnionej gminie Litewskiej Szaterniki i niemieckiej Szalkau, na festiwalu Lago Die Garda we Włoszech, w Chorwacji, na Ukrainie, na Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk w Bułgarii. W Pradze na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej im Petera Ebens,a w roku 2008 wyśpiewał pod dyrekcją Elżbiety Węgielewskiej „srebrne pasmo”. Chór ma w dorobku dwie płyty CD, pierwsza z kolędami, ostatnia pt. Sercu najmilejsza”.
Chór śpiewa pieśni kościelne, ludowe, patriotyczne, okolicznościowe oraz utwory klasyczne na cztery głosy: soprany, alty, tenory i basy i aktualnie liczy 30 członków.

Dyrygent:  Elżbieta Węgielewska

Repertuar konkursowy:

Stabat Mater / Giovanni Maria Nanino
Ogrodzie Oliwny / oprac. Stefan Stuligrosz
Pieta / Mariusz Matuszewski
Signore delle cime / Giuseppe De Marzi

Kategoria konkursowa: chóry dorosłych (pow. 55 lat)