Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Jury 2023

JURY 2023

elzbieta-wtorkowska3_zmn
Elżbieta Wtorkowska
Przewodnicząca Jury

Profesor sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Rektor Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Ponadto kierownik Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz konsultant wokalny Chóru „Opera Nova” w Bydgoszczy. Od 1993 roku jest wykładowcą na Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych w ramach Polonijnej Akademii Chóralnej w Koszalinie. Prowadziła seminaria i warsztaty chóralne dla dyrygentów i chórów na Białorusi, Ukrainie, Litwie i w Republice Czeskiej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych, Australii i Meksyku. W 1981 roku założyła  w Murowanej Goślinie Chór Dziewczęcy „Canzona”, a w 2001 roku Żeński Chór „Canzona-Absolwent”. Aktualnie prowadzi zespół żeński, a nad chórem dziewczęcym prowadzonym przez dr Adriannę Wtorkowską-Kubińską sprawuje opiekę artystyczną  i merytoryczną. Z chórami „Canzona” koncertowała w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Rosji, Republice Czeskiej na Słowacji na Węgrzech, Litwie, w Finlandii, Austrii, na Ukrainie, w Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii, Grecji i we Włoszech. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie, którego coroczna edycja odbywa się od 2007 roku. Gości jako wykładowca na seminariach dla wokalistów,  nauczycieli i dyrygentów chóralnych w Polsce i poza granicami.

Lucia Beresova- photo
Lucia Bèrešowà
Członek Jury

Urodziła się w Popradzie na Słowacji, aktualnie mieszka w Barcelonie.  Ukończyła Wychowanie Muzyczne i Biologię na Uniwersytecie Preszowskim oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia doktoranckie w dyscyplinie dyrygentura odbyła w Akademii Muzycznej w Krakowie. Brała udział w licznych kursach dyrygenckich w Hiszpanii, Francji, na Węgrzech i Słowacji. Jako dyrygent zadebiutowała w wieku 14 lat, prowadząc Chór Effatha w Szuniawie.Jest dyrygentem chórów mieszanych: Cor Polifónic Sagrada Família de Barcelona, Singfonia,  Unió Coral Centre i Energia de Roca de Valles, Orfeó Joventut Terrassenca, Cor de Creu Roja de Barcelona, Tremolo Vocal Ensemble, Cor Alegre, Cor Pandamia de la Universitat de Barcelona; żeńskiego chóru Cor Alleluia de Tarragona oraz orkiestry Orchestra Tremolo.Jest współzałożycielem i jednym z pięciu dyrygentów międzynarodowego zespołu REVOICE International Vocal Ensemble, z którym koncertuje w wielu miastach Europy – Brukseli, Berlinie, Mediolanie (EXPO 2015), Pecs, Graz, Barcelonie, Nowim Sadzie. REVOICE International Ensemble jest również chórem ambasadorskim EUROPA CANTAT.Lucia Bérešová współpracuje z Chórem Kameralnym Mińskiego Towarzystwa Muzycznego w Mińsku Mazowieckim. Ze swoimi chórami wykonuje muzykę świecką i religijną, a cappella, a także utwory wokalno-instrumentalne, takie jak „Msza Góralska” T. Maklakiewicza, „Msza C-dur, KV 258” W. A. Mozarta, „Gloria D-dur, RV 585” A.Vivaldiego, „Requiem d-moll, op. 48l” G. Faure, „Czarodziejski Flet, KV 620” W.A. Mozarta.

Simona Skrebutėnaitė_zmn_kw
Simona Skrebutėnaitė
Członek Jury

Simona Skrebutėnaitė

Urodziła się w Wilnie (Litwa). Absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swój warsztat wokalny doskonaliła współpracując z takimi wybitnymi śpiewakami jak: Mariusz Kwiecień, Agnieszka Piass, Thomas Heyer, Katarzyna Rymarczyk, Sarah Meredith Livingston, Virgilijus Noreika, Piotr Bednarski. Swoją miłość do muzyki odkryła w wieku 12 lat, kiedy pierwszy raz wygrała Narodowy Konkurs Wokalny „Dainų dainelė” dla młodych śpiewaków i wystąpiła na scenie Litewskiego Narodowego Teatru Operowego w Wilnie. W latach 2014 i 2016 – czyli w następnych edycjach konkursu – po raz kolejny była jego zwyciężczynią. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych – m.in. Elena Obraztsova International Competition (III miejsce, Saint Petersburg, 2016), I International Contest for Vocalists in Talsi (I miejsce, Łotwa, 2015), XI Jean Sibelius Vocal Competition w Turku (II miejsce, Finlandia, 2021), VI Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Zygmunta Noskowskiego w Brzesku (II miejsce, Polska, 2019), International Music Competition „Music of the Centuries: 19th Century Category” (Londyn, Wielka Brytania, 2022) i inne. Jest aktywnie występującą młodą solistką, która współpracowała z Litewskim Narodowym Teatrem Operowym w Wilnie, Filharmonią Sankt Petersburską, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Teatrem Tańca w Wilnie, Operą Nova w Bydgoszczy, Žalgirio Arena w Kownie, Filharmonią Narodową w Wilnie. W swoim dorobku artystycznym posiada takie role jak Książę Gigi Orlofsky („Zemsta Nietoperza” J. Straussa, Opera Nova, 2023), Marcellina („Wesele Figara” W. A. Mozarta, Opera Nova, 2022), Anitra (w litewskiej rock-operze „Peer Gynt” K. Antanėlisa i A. Navakasa, Teatr Tańca, 2016), Siostra Amnezja (w musicalu D. Goggina „Nunsense”, 2019) jak i Dorota (w wodewilu „Krakowiacy i Górale” J. Stefaniego, 2021). Simona Skrebutėnaitė jest współzałożycielem i twórcą „Pridėtinė Vertė” („Wartość (do)dana”) – litewskiego podcastu i ruchu kulturalnego, promującego operę, muzykę klasyczną, teatr współczesny, literaturę i sztukę, który jest skierowany do młodego pokolenia na Litwie.

dianna_domagala_kompr
Dianna Domagała-Rowińska
Sekretarz

Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na wydziale instrumentalnym w klasie skrzypiec oraz edukacji muzycznej – kierunek dyrygentura.
Od lat niezwykle zaangażowana w działalność i rozwój swojego zespołu Cherry Daiquiri, w którym jest wokalistką oraz skrzypaczką i z którym się identyfikuje, wyznaczając nową estetykę i styl w muzyce rozrywkowej. Dzięki charyzmatycznej osobowości oraz niebanalnemu wizerunkowi, który jest również odzwierciedleniem indywidualnego stylu twórczości, została wraz z zespołem doceniona, zostając Ambasadorem Szczecina. Reprezentuje miasto w kraju i za granicą koncertując w Czechach, Niemczech, Francji, Anglii. W dorobku posiada liczne działania artystyczne, koncerty, udział w festiwalach w coraz ciekawych i awangardowych odsłonach koncertowych. W lipcu 2017 zdobyła nagrodę dla najlepszej wokalistki oraz instrumentalistki na festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, promując album pt. “Phlebotomy Blues”. Płyta ta została objęta mecenatem Miasta Szczecin oraz współfinansowana przez szczecińskie instytucje i firmy. Stworzyła i rozpowszechniła idiom koncertu fabularyzowanego, którego jedna z najbardziej spektakularnych odsłon miała miejsce podczas koncertu pt. “Tam gdzie nie rosną poziomki czyli poza dobrem i złem” w Trafostacji Sztuki.. Była promowana na antenie alternatywnego radia londyńskiego. Laureatka Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu, „Pikniku Organizacji Pozarządowych” i Łęczyce Festival. Dyrektor organizacyjny Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów oraz od 2019 roku Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej 2019, Zachodniopomorskich Warsztatów Chóralnych w Kołobrzegu, koordynator międzynarodowych projektów Erasmus +.