Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Uczestnicy 2022

Uczestnicy 2022

1.     Kategoria: Chóry Mieszane (powyżej 24 osób)

4.     Kategoria: Chóry Dziecięco-Młodzieżowe

6.     Kategoria: Chóry Senioralne

Poza konkursem:


Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki

Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” powstał w 1960r., a pierwszym jego dyrygentem był Jan Szyrocki. W ciągu 60 lat „Słowiki” koncertowały w większości krajów europejskich, a także w krajach Afryki, Azji, Australii z Oceanią, obu Ameryk.

Od 2011r. dyrektorem i dyrygentem Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” jest Grzegorz Handke, jeden z pierwszych „Słowików” Jana Szyrockiego. Pod jego kierownictwem szczeciński chór jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i festiwali.

Tylko w ostatnich przed covidowych latach 2018 i 2019 chór zdobył Złoty Dyplom na Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, II miejsce w Konkursie Chóralnym w Wilnie (Litwa) oraz Złoty Dyplom w Konkursie w Gnieźnie. Zespół także wykonał „War Requiem” – B. Brittena w Greifswaldzie (Niemcy), Szczecinie, Kłajpedzie (Litwa) oraz Katedrze w Berlinie.

„Słowiki” zdobyły także „Grand Prix”, 2 Złote Dyplomy oraz 2 Nagrody Specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej, Złoty Dyplom na Konkursie Chóralnym w Rimini (Włochy), a także Złoty Kamerton oraz Nagrodę i Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Bydgoszczy.

Dyrygent: Grzegorz Handke

Kategoria konkursowa: Chóry Mieszane (powyżej 24 osób)

Repertuar:

•             Giovanni Pierluigi da Palestrina – Exaltabo te

•             Feliks Nowowiejski – Parce Domine

•             Paweł Łukaszewski – Crucem tuam adoramus, Domine

•             Andrzej Koszewski – Magnificat

Kategoria konkursowa: Chóry Jednorodne (męskie, żeńskie)

Repertuar:

•             Giovanni Pierluigi da Palestrina – Adoramus te Christe

•             Tomas Luis de Victoria – Tenebrae factae sunt

•             Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Sepulto Domino

•             Piotr Jańczak – Pater Noster


Chór Cantores Graudentes

Chór Cantores Graudentes powstał w 2020r. Jego dyrygentem jest chórmistrz mgr Michał Rajewski.

Zespół tworzą uczniowie szkół podstawowych, licealiści, studenci oraz osoby pracujące, których łączy wspólna miłość do śpiewu chóralnego.

Do najważniejszych osiągnięć artystycznych chóru należą m.in:

I miejsce w kategorii zespoły kameralne- VIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie

Srebrna Longa – VI Ogólnopolski Konkurs Chóralny Muzyki Dawnej im.G.G.Gorczyckiego w Poznaniu

Srebrne Pasmo w kategorii chóry kameralne

XX Festiwal Chóralny „Majske muzicke svecanosci” BIJELJINA w BOŚNIi i HERCEGOWINIE

III miejsce- VIII International Vocal and Choral Competition and Festival VICTORIA w Kijowie

III miejsce – 16th Creative Meeting Together in the 21st Century Festival „Sophia invites the art of Faith, Hope and Love” Bulgaria

Dyrygent: Michał Rajewski

Kategoria konkursowa: Chóry Kameralne (poniżej 24 osób)

Repertuar:

 • Quirinio Gasparini – Adoramus Te, Christe
 • opr.Antoni Zoła  – Odszedł Pasterz od nas
 • Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Stabat Mater
 • Ola Gjeilo  – Northern Lights

Kategoria konkursowa: Chóry Mieszane (powyżej 24 osób)

Repertuar:

 • Jacek Piech – Stabat Mater
 • opr.Andrzej Nikodemowicz – Dobranoc Głowo Święta
 • Łukasz Urbaniak – Jubilate Deo ( prawykonanie)
 • Jan Krutul – To miłość ( Oto Ona)

Wejherowski Chór Mieszany Camerata Musicale

Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” pod dyr. Aleksandry Janus

Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” powstał w grudniu 2011 roku, a jego nazwa oznacza „muzykujących przyjaciół”. Dyrygentem oraz współzałożycielem chóru jest dr Aleksandra Janus. W skład zespołu wchodzą osoby różnych profesji, których łączy wspólna pasja, czyli miłość do muzyki i śpiewania. Zespół ma swoją siedzibę w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Chór „Camerata Musicale” prowadzi aktywną działalność koncertową, zapewnia oprawę muzyczną wydarzeń artystycznych organizowanych zarówno na terenie miasta Wejherowa jak i całego Pomorza, bierze udział w projektach kulturalnych organizowanych samodzielnie oraz w ramach współpracy z instytucjami kultury oraz uznanymi artystami i zespołami z całego kraju. Zespół ma na swoim koncie liczne występy zagraniczne, koncertował w Serbii, Rosji, Estonii, Łotwie, Niemczech, Czechach oraz na Litwie.

Chór „Camerata Musicale” ma na swoim koncie dwie nagrody Grand Prix oraz liczne wyróżnienia i nagrody zdobyte podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii zespołu był udział w maju 2019 roku w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „Crystal Chapel” w Moskwie, z którego zespół powrócił z I miejscem w kategorii chórów mieszanych.

Repertuar Wejherowskiego Chóru Mieszanego „Camerata Musicale” obejmuje utwory religijne oraz świeckie różnych epok – od średniowiecza do współczesności, szczególne miejsce zajmuje w nim sakralna muzyka a cappella kompozytorów polskich, a także muzyka ludowa z różnych regionów Polski, wśród której największe znaczenie ma muzyka kaszubska.

Dyrygent: Aleksandra Janus

Repertuar:

•          Piotr Grinholc – Ave Maria

•          Michael John Trotta – Dies Irae

•          Marek Raczyński – Mój Ójcze

•          Marcin Wawruk – Ceciliada

Kategoria konkursowa: Chóry Mieszane (powyżej 24 osób)


Chór Kameralny Concertino

Kameralny Chór Concertino działa w Szczecinie od 1 października 2001 roku. Siedzibą Chóru jest Książnica Pomorska. Członków i dyrygentkę Małgorzatę Kowalik połączyła pasja do śpiewu chóralnego. Wspólnie realizują różnorodny repertuar chóralny począwszy od muzyki średniowiecznej przez madrygały i motety, większe formy cykliczne, pieśni ludowe i etno, a także negro spirituals aż po piosenki rozrywkowe. Chór działa aktywnie starając się uczestniczyć w różnych koncertach dla środowiska także podejmuje się współzawodniczenia w festiwalach i konkursach m.in. w Festiwalu Pieśni Religijnej Cecyliada 2001, Festiwalu Pieśni Ekumenicznej 2002, III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Szczecinie, Festiwalu Pieśni Gospel 2003. Chór brał udział w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W 2005 zdobył brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Ołomuncu w Czechach, w Spychowie zdobył nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni mazurskiej, II miejsce na I Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Spychowie, i brązowy medal w Szczecińskim Konkursie Chóralnym w 2021r. Ma na swoim koncie wykoniania Misa criolla A.Ramireza, Missa brevis J.Świdra, Cykl nokturnów W.A.Mozarta. Brał udział w wykonaniu Requiem W.A Mozarta oraz Requiem K.Jenkinsa oraz dokonał prawykonania Messe de minuit M.A.Charpentiera.

Dyrygent: Małgorzata Kowalik

Reperuar:

•             Tomasso Luigi Vittoria – Popule meus

•             George Kingsley – Eloi, eloi, lama sabachthani

•             Mikołaj Gomółka – Nieście chwalę, mocarze Panu mocniejszemu

•             Zoltan Kodaly – Stabat Mater

Kategoria : Chóry Kameralne (poniżej 24 osób)


Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej

Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie został założony we wrześniu 2013 roku, tworzą go studenci i absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej. Dyrygentem Chóru jest dr Joanna Korczago, a kształceniem techniki wokalnej chórzystów zajmuje się dr Bogumiła Dziel-Wawrowska.

W dotychczasowej krótkiej historii Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Uczelni. Wielokrotnie tworzył oprawę muzyczną różnych uczelnianych uroczystości, a także reprezentował Uczelnię na Festiwalach w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody, m. in.: I miejsce na XXXVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2017, I nagrodę oraz nagrodę specjalną za najwyższą punktację w kategorii na III Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Muzyki Sakralnej Carmen Fidei, I nagrodę oraz Złotą Lirę na XII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Varsovia Cantat, I miejsce na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych, I miejsce na XVIII Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis.

ChAWAT jest także inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Cantat viWAT, którego I edycja odbyła się w 2016 roku.

Dyrygent: dr Joanna Korczago

Repertuar:

•             György Deák-Bárdos – Eli, Eli

•             Mateusz Dębski – Crux Fidelis

•             Norbert Blacha – Modlitwa o pokój

•             Ola Gjeilo – Ubi caritas

Kategoria konkursowa: Chóry Kameralne (poniżej 24 osób)


 


Ensemble InCantus (Włochy)

Utworzony w Civitavecchia w 2005 roku Ensemble InCantus to amatorski chór, który przez lata  brał udział w imprezach we Włoszech i za granicą, śpiewając również utwory w prawykonaniach.

Chór  zdobył nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych , m.in.: II miejsce z I nie nagrodzonym na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Voices of Europe Award w Porto Torres w 2010 roku; III miejsce na Międzynarodowym Konkursie „Antonio Gloves” w Materze w 2014 roku; III miejsce z I i II nieprzyznanymi w Ogólnopolskim Konkursie Polifonicznym im. Guido d’Arezzo w 2016 roku;  III miejsce na X  Ogólnopolskim Konkursie Jeziora Maggiore w 2019 roku i III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Miasta Fermo w 2021 roku.

W 2012 roku chór przeszedł spod kierownictwa Maestro Luca Pernice do Maestro Stefano Silvi , który  prowadził InCantus do 2015 roku. Rok 2015 był przełomowy dla chóru, który świętował swoje 10. urodziny, prezentując publiczności CD  Ten . Dieci  zawiera również kilka utworów napisanych specjalnie dla Ensemble InCantus, w tym O Magnum Mysterium  skomponowane przez obecnego dyrygenta Riccardo Schioppę.

W rzeczywistości od 2016 roku kierownictwo powierzono M° Riccardo Schioppa , byłemu chórzyście InCantus i dyrektorowi Chóru Scholastycznego InControcanto , założonego przez Stowarzyszenie w 2011 roku w celu promowania kultury muzycznej w szkołach. Chór pod dyrekcją Maestro Schioppy stanął przed nowymi wyzwaniami, m.in. stworzeniem bożonarodzeniowego koncertu-spektaklu A Christmas Karol , wspólnie z zespołem teatralnym Avanzi di Scena .

Dyrygent: Lorenzo Piroli

Repertuar:

 • G. P. da Palestrina – Lauda Sion salvatorem
 • J. G. Rheinberger – Ave Maria
 • Stanislaw Glowacki – O bone Jesu
 • L. Molfino  – O sacrum convivium

Kategoria: Chóry Kameralne (poniżej 24 osób)


Miejski Chór Dziewczęcy Logos

Chór Dziewczęcy LOGOS powstał we wrześniu 1998 roku w Liceum fundacji „Logos” w Świnoujściu. Założycielką, dyrygentką i kierownikiem artystycznym zespołu była Elżbieta Naklicka, drugim dyrygentem i akompaniatorem Krzysztof Naklicki – akordeonista i kompozytor. Od 2004 roku chór działa pod patronatem Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu pod nazwą Miejski Chór Dziewczęcy LOGOS. Po tragicznym wypadku dyrygentów w listopadzie 2019 roku działalność zespołu została zawieszona. W październiku 2020 roku chór wznowił działalność, gdy opiekę nad nim objęła Dorota Naklicka, córka założycieli zespołu. Asystentem obecnej dyrygent jest Przemysław Krawczyński – oboje są absolwentami Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Zespół tworzą głównie dziewczęta ze szkół ponadpodstawowych ze Świnoujścia i okolic.

Miejski Chór Dziewczęcy LOGOS jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach. Od 2020 roku zdobył Srebrną Nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Chórów (on-line) „O Crux Ave”, Wysoka 2020; Złote Pasmo na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym World Peace Choral Festiwal w Wiedniu oraz Złoty Dyplom na 56. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Od czasu przejęcia chóru przez nowych dyrygentów wszyscy członkowie pracują nad odbudową zespołu. Chór poszukuje swojej drogi i pracuje nad wieloma projektami -zarówno stacjonarnymi jak i on-line, obracając się w kręgach muzyki klasycznej oraz rozrywkowej.

Dyrygent: Dorota Naklicka

Repertuar:

•             Antonio Lotti – Vere Languores Nostros

•             Francis Poulenc – Ave Verum Corpus

•             Marek Raczyński – O Oriens

•             Kimber Bex – Ave Maria Benedicta Tu

Kategoria konkursowa: Chóry Jednorodne (męskie, żeńskie)


Kameralny Chór Żeński Rebelove

Kameralny Chór Żeński Rebelové, powstał w październiku 2013 roku z inicjatywy samych chórzystek. Dyrygentką zespołu jest Maria Hubluk-Kaszuba. Zespół ma na swoim koncie wiele osiągnięć na konkursach chóralnych w Polsce a także za granicą. Między innymi:

• Nagrody podczas kolędowych konkursów chóralnych:

• Złoty Dyplom podczas Konkursu Kolęd w Chełmnie, edycja online; 22.01.2022 r.

• Grand Prix podczas konkursu kolęd „Przy choince” organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” we Wrocławiu, edycja online – 29.01.2022 r.

• Nagrody podczas IX Miedzynarodowego Festiwalu i Konkursu

Kaunas Cantat w Kownie – 2-5.05.2019 r.:

• III miejsce w konkursie o Grand Prix w

• Złoty dyplom w kategorii Muzyka współczesna

• Srebrny dyplom w kategorii chórów dorosłych

• Srebrny dyplom w kategorii muzyka ludowa

• I miejsce w XXI Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis – 17-18.11.2018r.

• Nagrody w w Międzynarodowym Konkursie

i Festiwalu Chóralnym Canco Mediterania w Lloret de Mar i Barcelonie –12.09.2018r.:

• Srebrny Dyplom w kategorii Muzyki Sakralnej

• Złoty Dyplom i III miejsce w kategorii Muzyki Ludowej

• Złoty Dyplom i I miejce za najlepsze wykonanie utworu Pau Casalsa

Poza konkursami chór organizuje liczne koncerty muzyki chóralnej a’cappella, wykonuje także dzieła oratoryjne, współpracuje z innymi zespołami chóralnymi z regionu łódzkiego. Organizuje również koncerty dla dzieci, oraz angażuje się w działalność charytatywną.

W związku z dynamicznym rozwojem działalności chór poszukuje nowych możliwości promowania regionu i muzyki chóralnej, współpracował z Akademią Muzyczną przy organizacji Światowych Dni Głosu oraz I Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Fala Dźwięku. Dzięki współorganizacji tak dużego wydarzenia chór miał możliwość podjęcia nowych wyzwań i doskonalenia swoich umiejętności.

Dyrygent: Maria Hubluk-Kaszuba

Repertuar:

•             Johannes Brahms – Adoramus Te

•             Anna Rocławska-Musiałczyk – Chwała Tobie Królu Wieków

•             Marek Raczyński – Pie Jesu

•             Ola Gjeilo – Ubi caritas

Kategoria konkursowa: Chóry Jednorodne (męskie, żeńskie)


Chór Exaltabo przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Chór Exaltabo powstał przy parafii Św. Krzyża w Myśliborzu w 1998 roku. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru jest mgr Bogdan Komorowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Aktualnie w chórze śpiewa 25 amatorów na uroczystościach religijnych ubogacając śpiewem liturgię. – Chór Exaltabo brał w 2002 roku udział w II Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Caecilianum w katedrze Św. Floriana w Warszawie. – Zaproszony w 2009 roku przez Fundację Św. Włodzimierza koncertował w Krakowie i w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. – Na zaproszenie Koła Markisch Oderland chór śpiewał w słynnym kościele Schinkela w Neuhardenbergu

Na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej chór zdobył w 2019 roku brązowe pasmo, a w 2020 r. wyróżnienie za kultywowanie tradycji śpiewu.

Dyrygent: Bogdan Komorowski

Repertuar:

•             Z. Kodai – Stabat Mater

•             Kompozytor nieznany – Wiatr w przelocie

•             Wacław z Szamotuł – Ach mój niebieski Panie

•             Mikołaj Gomułka – Nieście chwałę, mocarze

Kategoria konkursowa: Chóry Kościelne


Karmelitańska Schola Silentium

Silentium to karmelitańska schola, powstała w 2018 roku przy Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu. Na jej czele stoi Kateryna Ciszak, młoda dyrygentka, absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku dyrygentury chóralnej. Schola powołana została nie tylko po to, by propagować piękno muzyki sakralnej, ale także- a może przede wszystkim- by zachęcać do wspólnej modlitwy przez śpiew. Wcielamy w życie słowa św. Augustyna: „Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli…” Dlatego wciąż staramy się doskonalić.

Dyrygent: Kateryna Ciszak

Repertuar:

•             Zołtan Kodaly – Stabat Mater

•             Juliaan Wilmots – Where you there

•             Paweł Bębenek – Życie jesteś chwilą

•             Antonio Lotti – Miserere

Kategoria konkursowa: Chóry Kościelne


Regionalny Zespół Wokalny Gubińskie Łużyczanki

Zespół śpiewaczy powstał w 1999 roku przy Gubińskim Domu Kultury. Założycielką jest Danuta Kaczmarek. Pod jej dyrekcją do chwili obecnej zespół koncertuje w Polsce oraz w Niemczech. Stara się zachować dziedzictwo kulturowe Ziemi Gubińskiej, Powiatu Krośnieńskiego i Województwa Lubuskiego. Poświęca dużo uwagi na pielęgnację polskiej pieśni ludowej, patriotycznej, religijnej, popularnej, a także współczesnej ludowej, tematycznie związanej z regionem. W zespole obecnie śpiewa siedemnaście pań seniorek przy akompaniamencie akordeonu lub keyboardu. Zespół nagrał cztery płyty CD: „Tylko tu” (2004) „Moje Eldorado” (2009) oraz album dwupłytowy „Lubuskie śpiewa” (2017) z muzyką, aranżacjami oraz podkładami muzycznymi Danuty Kaczmarek.

W repertuarze zespołu jest wiele własnych utworów w tym tekstów gubińskiej poetki – Idy Kaczanowskiej, jednej z pań Łużyczanek śpiewającej w zespole od 23 lat. Z takim samym stażem śpiewa w zespole Zenobia Kamińska – nasza solistka i chórzystka. Zespół śpiewaczy Gubińskie Łużyczanki był laureatem wielu międzynarodowych, ogólnopolskich, także regionalnych przeglądów i festiwali. Za wieloletnią działalność artystyczną otrzymał m.in.: tytuł laureata Gubińskiej Nagrody Kulturalnej im Corony Schröter, medal „Zasłużony dla Miasta Gubina”, „Złotą Piłkę Ekstraklasy Kulturalnej” TVP 3 w Gorzowie Wkpl. Ponadto został wyróżniony medalem „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”, oraz otrzymał Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego. Ważniejsze osiągnięcia artystyczne: I miejsce w II Ogólnopolskim Festiwalu Chórów i Zespołów Wokalnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Warpnie, kilkakrotny laureat w Ogólnopolskim Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie, „Złota Sowa” w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Współczesnej Wsi –Krosno Odrzańskie, finalista XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, wyróżnienie w Euroregionalnym Festiwalu Zespołów Wokalnych Seniorów w Berlinie, II miejsce w festiwalu Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w Szczecinie, III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Muzyki Ludowej w Kamieniu Pomorskim, finalista Festiwalu Piosenki Religijnej Seniorów „O Matce pieśń” w Toruniu, laureat VII Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Ludowych w Zarach … Od 2022 roku zespół przyjął nazwę Regionalny Zespół Wokalny GUBIŃSKIE ŁUŻYCZANKI z Gubina

W Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie uczestniczymy po raz pierwszy w kategorii: Chóry Senioralne.

Dyrygent: Danuta Kaczmarek

Repertuar:

•             Kompozytor: NIEZNANY oprac. Danuta Kaczmarek – Tam na wzgórzu wśród skał

•             Kompozytor: NIEZNANY oprac. Ks. Hieronim Chamski – Patrz na Jezusa krzyż

•             Alicja Gołaszewska – Podaruj, mi panie

•             z repertuaru ELENI – Dobra Matko i Królowo

Kategoria konkursowa: Chóry Senioralne


Chór Kameralny ZUT w Szczecinie 

Dyrygent: Iwona Wiśniewska-Salamon

W 1991 r. Iwona Wiśniewska-Salamon założyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej w Szczecinie, który do dziś prowadzi z ogromnym zaangażowaniem i pasją, ponieważ zespół ten jest jej głównym obszarem działalności artystycznej. W 2009 r. w wyniku połączenia Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej powstał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który objął nad chórem patronat. Zespół tworzą studenci i absolwenci uczelni, więc skład chóru ulega ciągłym zmianom, ale nadal istnieje w kameralnym składzie, gdyż dyrygentce zależało na współpracy z muzykującymi, wrażliwymi ludźmi, którzy mają potrzebę spełniania swych ambicji, lubią pracować, realizować nowe wyzwania artystyczne i poznawać świat. Repertuar obejmuje muzykę sakralna, ludową, rozrywkową, kolędy, pastorałki, utwory gospel oraz dzieła wokalno-instrumentalne. Zespół dokonał wielu prawykonań utworów skomponowanych przez współczesnych kompozytorów polskich i szczecińskich.

     Lata 1991-2022 to aktywne życie koncertowe, bo zespół wykonał 394 koncerty w Polsce i 224 za granicą, wziął udział w 105 konkursach i festiwalach chóralnych w kraju, Europie i Azji, na których zdobył 69 nagród w tym Grand Prix w: VI Wielopokoleniowym Festiwalu Zespołów Chóralnych w Chrzanowie 2010r.; VIII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Szemud (Kielno) 2014r.; IX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Kryształowa Kaplica” w Moskwie (Rosja) 2018r.

     Chór koncertował w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Korsyce, Litwie, Kanadzie, Macedonii, Majorce, Malcie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Sardynii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoszech, na Bornholmie, Gozo i Wyspach Owczych.

     Występował w Sali Księcia Bogusława, Galerii Gotyckiej oraz Sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Filharmonii im. M. Karłowicza, Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła, Operze na Zamku, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, Katedrze na Wawelu w Krakowie, Filharmonii Poznańskiej, Zborze Poewangelickim w Letnicy k. Zielonej Góry, Filharmonii Gorzowskiej, Pałacu w Trzebiatowie, w Bazylice Metropolitalnej we Lwowie (Ukraina), Sali Koncertowej G. Mahlera, kościołach miast włoskiego Tyrolu oraz na Grossglockner – najwyższym szczycie Austrii, Sali Koncertowej im. Ladislava Stanceka w Libercu i Wielkiej Sali Domu Kultury w Prievidze (Słowacja), Pałacu Balińskich w Jaszunach (Litwa), Ambasadzie Polskiej w Rydze (Łotwa), Kryształowej Kaplicy w Moskwie (Rosja). Koncertował m.in. ze Szczecin Brass Quintet, Orkiestrą SMOK, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Gorzowskiej, Collegium Musicum z Danii, Zespołem Instrumentalnym „Sedina” i Baltic Neopolis, Orkiestrą Kameralną „Ocean dźwięku, Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” i Orkiestrą Wojskową w Szczecinie, z którą nagrał trzy płyty CD z kolędami, utworami rozrywkowymi i o tematyce patriotycznej. W repertuarze zespołu znajduje się ok. 300 utworów, a dorobek artystyczny został utrwalony na 15 płytach CD.

Jest współorganizatorem festiwali organizowanych przez Fundację Morze Kultury m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej, Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów, projektu „Śpiewające Muzeum” oraz cykli koncertów „Szczecin-miasto talentów”.


Orkiestra Kameralna „Ocean Dźwięku”

pod dyrekcją Dianny Domagały

 

Orkiestra “Ocean dźwięku” pod dyrekcją Dianny Domagały została założona w 2019, złożona jest z profesjonalnych muzyków oraz studentów akademii muzycznych. Orkiestra ma na swoim koncie min. premierowe wykonanie Mszy skomponowanej przez współczesnego, amerykańskiego kompozytora, o polskich korzeniach Steve’a Dobrogosza, która jest unikatowym połączeniem muzyki sakralnej i rozrywkowej wraz z Oslo City Choir, pod batutą znanego norweskiego dyrygenta Jona Fyllinga. Orkiestra często towarzyszy różnego rodzaju projektom i wydarzeniom organizowanym przez Fundację Morze Kultury.


ResonArt Vocal Ensemble

ResonArt Vocal Ensemble powstał jako zespół amatorski w październiku 2019 w Barcelonie z inicjatywy dyrygentki Lucii Beresovej. Przed początkiem pandemii chór zdążył dać tylko jeden publiczny koncert, w styczniu 2020, ale podczas kwarantanny pozostał aktywny. W roku 2020 zdobył srebrny dyplom na Międzynarodowym festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, oraz pierwsze miejsce i nagrodę specjalną za najbardziej kreatywne nagranie na Międzynarodowym Festiwalu Colinde w Rumunii. Chór się specjalizuje w muzyce współczesnej klasycznej, szukając nowych form ekspresji i w swoich projektach pokazuje aktualne problemy społeczne jak wykluczenie, migracja oraz ekologia. Aktualnie zespół tworzy 16 osób.

Dyrygent: Gerard Fusté Vericat

Repertuar:

•          Adam Fergler – Agnus Dei

•          Ola Gjeilo – Ubi caritas

•          Marian Sawa – Popule meus

•          Kompozytor: nieznany – Spirit of God

Kategoria: Chóry Kameralne (poniżej 24 osób)


ResonArt Vocal Ensemble, Hiszpania

Dyrygent: Lucia Bérešová

ResonArt Vocal Ensemble powstał jako zespół amatorski w październiku 2019 w Barcelonie z inicjatywy dyrygentki Lucii Beresovej. Przed początkiem pandemii chór zdążył dać tylko jeden publiczny koncert, w styczniu 2020, ale podczas kwarantanny pozostał aktywny. W roku 2020 zdobył srebrny dyplom na Międzynarodowym festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, oraz pierwsze miejsce i nagrodę specjalną za najbardziej kreatywne nagranie na Międzynarodowym Festiwalu Colinde w Rumunii. Chór się specjalizuje w muzyce współczesnej klasycznej, szukając nowych form ekspresji i w swoich projektach pokazuje aktualne problemy społeczne jak wykluczenie, migracja oraz ekologia. Aktualnie zespół tworzy 16 osób.


Chór Ensemble InCantus, Włochy

Dyrygent: Riccardo Schioppa

Utworzony w Civitavecchia w 2005 roku Ensemble InCantus to amatorski chór, który przez lata  brał udział w imprezach we Włoszech i za granicą, śpiewając również utwory w prawykonaniach.

Chór  zdobył nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych , m.in.: II miejsce z I nie nagrodzonym na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Voices of Europe Award w Porto Torres w 2010 roku; III miejsce na Międzynarodowym Konkursie „Antonio Gloves” w Materze w 2014 roku; III miejsce z I i II nieprzyznanymi w Ogólnopolskim Konkursie Polifonicznym im. Guido d’Arezzo w 2016 roku;  III miejsce na X  Ogólnopolskim Konkursie Jeziora Maggiore w 2019 roku i III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Miasta Fermo w 2021 roku.

W 2012 roku chór przeszedł spod kierownictwa Maestro Luca Pernice do Maestro Stefano Silvi , który  prowadził InCantus do 2015 roku. Rok 2015 był przełomowy dla chóru, który świętował swoje 10. urodziny, prezentując publiczności CD  Ten. Dieci  zawiera również kilka utworów napisanych specjalnie dla Ensemble InCantus, w tym O Magnum Mysterium  skomponowane przez obecnego dyrygenta Riccardo Schioppę.

W rzeczywistości od 2016 roku kierownictwo powierzono M° Riccardo Schioppa , byłemu chórzyście InCantus i dyrektorowi Chóru Scholastycznego InControcanto , założonego przez Stowarzyszenie w 2011 roku w celu promowania kultury muzycznej w szkołach. Chór pod dyrekcją Maestro Schioppy stanął przed nowymi wyzwaniami, m.in. stworzeniem bożonarodzeniowego koncertu-spektaklu A Christmas Karol , wspólnie z zespołem teatralnym Avanzi di Scena .


Wejherowski Chór Mieszany Camerata Musicale

Dyrygent: Aleksandra Janus

Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” powstał w grudniu 2011 roku, a jego nazwa oznacza „muzykujących przyjaciół”. Dyrygentem oraz współzałożycielem chóru jest dr Aleksandra Janus. W skład zespołu wchodzą osoby różnych profesji, których łączy wspólna pasja, czyli miłość do muzyki i śpiewania. Zespół ma swoją siedzibę w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Chór „Camerata Musicale” prowadzi aktywną działalność koncertową, zapewnia oprawę muzyczną wydarzeń artystycznych organizowanych zarówno na terenie miasta Wejherowa jak i całego Pomorza, bierze udział w projektach kulturalnych organizowanych samodzielnie oraz w ramach współpracy z instytucjami kultury oraz uznanymi artystami i zespołami z całego kraju. Zespół ma na swoim koncie liczne występy zagraniczne, koncertował w Serbii, Rosji, Estonii, Łotwie, Niemczech, Czechach oraz na Litwie.

Chór „Camerata Musicale” ma na swoim koncie dwie nagrody Grand Prix oraz liczne wyróżnienia i nagrody zdobyte podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii zespołu był udział w maju 2019 roku w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „Crystal Chapel” w Moskwie, z którego zespół powrócił z I miejscem w kategorii chórów mieszanych.

Repertuar Wejherowskiego Chóru Mieszanego „Camerata Musicale” obejmuje utwory religijne oraz świeckie różnych epok – od średniowiecza do współczesności, szczególne miejsce zajmuje w nim sakralna muzyka a cappella kompozytorów polskich, a także muzyka ludowa z różnych regionów Polski, wśród której największe znaczenie ma muzyka kaszubska.


Nailah Vitha – solistka

Studentka Akademii Sztuki w Szczecinie na I roku wydziału edukacji muzycznej, specjalność prowadzenie zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej z wokalistyką jazzową. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie w klasie fortepianu. Wokalistka zespołu „Dzikie Wino” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Od 2015r. stypendystka Prezydenta Miasta Stargard.

Laureatka nagród na festiwalach wokalnych, m.in. zdobywczyni Prymy Brodnickiej na II Festiwalu Piosenki anglojęzycznej „Brodnica Pop Festiwal”, czy III miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Rozrywkowej „Your Song” w Warszawie, dwukrotnie Srebrny Aplauz na Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (w 2015 i 2017.r )


Adam Głowacki – tenor

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie w klasie akordeonu. Od 2012 roku jest organistą w swojej parafii. W 2015 roku ukończył dwuletnie Studium Organistowskie w Szczecinie z tytułem Organista Liturgiczny Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Muzyką pasjonuje się od dzieciństwa (śpiew, gitara, akordeon, muzyka organowa) . Od 2016 roku jest członkiem chóru Kameralnego ZUT w Szczecinie, z którym brał udział w licznych koncertach w kraju i za granicą. Aktualnie jest studentem informatyki.


Maciej Skowronek – fortepian

Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Świnoujściu, gdzie uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia pobierając lekcje gry na fortepianie u Elżbiety Naklickiej. Naukę kontynuował w Zespole Szkół Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie zostając absolwentem klasy fortepianu Pawła Gorczyńskiego i klasy organów dr Małgorzaty Klorek oraz zdobywając osiągnięcia w różnych dziedzinach rzemiosła muzycznego – III miejsce w IV Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym o zasięgu ogólnopolskim (2015), Nagrodę Specjalną dla organisty na VIII Internationaler Malchower Kirchenpreis (2015), II miejsce w centralnym etapie Olimpiady Artystycznej w sekcji historii muzyki (2014), Grand Prix w IV Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym im. Franciszka Wesołowskiego (2014). Po ukończeniu szczecińskiej szkoły wykształcenie wyższe zdobywał w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2020 roku uzyskał tytuł magistra sztuki kończąc specjalność gra na fortepianie w klasie prof. Marii Murawskiej. W Bydgoszczy studiował również Teorię Muzyki, a na Uniwersytecie Szczecińskim Filologię Norweską. Podczas studiów w Akademii Muzycznej został zaangażowany przez Wydział Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej do pełnienia roli akompaniatora do dyrygowania. Jego działalność wybiegała jednak poza mury rodzimej uczelni spotykając się z uznaniem między innymi na V Międzynarodowym Konkursie Instrumentalistów w Łobzie, gdzie został mu przyznany dyplom za wyróżniający się akompaniament (2018). Obecnie współpracuje z Chórem Kameralnym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją prof. Iwony Wiśniewskiej-Salamon.


Aleksandra Janus – dyrygent

Z wyróżnieniem ukończyła kierunek Dyrygentura Chóralna w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bruny. Jest współzałożycielem oraz dyrygentem Wejherowskiego Chóru Mieszanego “Camerata Musicale”, który istnieje od 2011r. Pod jej kierunkiem zespół zdobył nagrody na konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych w Polsce i za granicą. Współpracowała z chórami: „Cantores Veiherovienses” z Wejherowa, Chórem Akademii Morskiej w Gdyni, Chórem przy Hospicjum w Gdańsku oraz Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”, z którym występowała m.in. w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończyła gdyńską Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie organów. Jest nauczycielem w Szkole Muzycznej, gdzie prowadzi chór dziecięcy. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa za działania na rzecz kultury.


Iwona Wiśniewska-Salamon – dyrygent, Prezes Zarządu Fundacji Morze Kultury

Absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie w 1990r. uzyskała tytułu magistra sztuki. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej  im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991r. stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Od 2003r. pełni rolę konsultanta wokalnego pracującego z aktorami Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. W latach 2003-2013 wielokrotnie organizowała i zdobywała środki finansowe m.in.: w ramach programu „Młodzież” na organizację Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych odbywających się na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy i Danii. W 2004r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej a w 2011r.

doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2007 – 2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”,  Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie Festiwalu Pasyjnego w Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Tak brzmi Nowe Warpno” . W 2013 roku została wytypowana przez Urząd Miejski w Szczecinie wraz z zespołem do realizacji programu „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”