Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Chór Męski Kompanii Druha Stuligrosza, Poznań

druha_zmnOd czasu, gdy w 2004 roku pod batutą prof. Stefana Stuligrosza byli członkowie chóru „Poznańskie Słowiki”, a dziś starsi panowie, zaśpiewali Oratorium L. van Beethovena i Requiem Cherubiniego, oraz Messe stwierdzili, że dobrze byłoby znowu razem pośpiewać i utworzyć chór męski złożony z byłych członków „Poznańskich Słowików”. Mozliwość taką stworzyło zarejestrowane w 2008 roku stowarzyszenie Kompania Druha Stuligrosza (wcześniej działające od 2000 r. jako niezarejestrowane), a mające oficjalną siedzibę na os. Tysiąclecia.
Na zaproszenie Zarządu Kompanii, w dniu 17.10.2008 roku w salce CK „Zamek” odbyła się pierwsza próba. Prowadzenia chóru podjął się były „Słowik” – Andrzej Niedziałkowski, który w krótkim czasie przygotował program chóru obejmujący pieśni sakralne, kolędy, pieśni patriotyczne i inne. Chór wystąpił kilkakrotnie z „Poznańskimi Słowikami” i samodzielnie w Auli UAM, Archikatedrach: Poznańskiej i Gnieźnieńskiej, wielu kościołach zwłaszcza z koncertami kolęd i pastorałek, ale również na odpustach i mszach. Uświetnił swymi występami wigilie i wieczornice w Klubach Seniorów Domów Kultury, stowarzyszeniach, w licznych kościołach i innych miejscach w Poznaniu oraz w Wielkopolsce. Dał się poznać na osiedlach Rataj w Poznaniu, występując corocznie na odpuście w kościele na os. Tysiąclecia, w parafii św. Łukasza, w Zbąszyniu i w Domu Kultury „Jubilat”. Wszędzie przyjmowany jest z uznaniem i podziwem. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie, w roku 2012, wśród prawie trzydziestu chórów z Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy uzyskał specjalne wyróżnienie i nagrodę za wykonanie utworu polskiego na motywach folklorystycznych („Idzie żołnierz”…). Kolejny sukces w tym samym roku chór odniósł na IV Turnieju Chórów
o Kryształowe Serce Ziemi Chełmińskiej uzyskując tzw. Złote Pasmo oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego „Ave Maria”.
W roku 2013 startując w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie zdobył „Srebrne Pasmo”, a podczas XV Spotkań Kolędowych w parafii św. Andrzea Boboli w Poznaniu specjalne podziękowanie. Wyróżniony został także Godłem Honorowym Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich, za coroczne uświetnianie uroczystości z okazji Dni Ułanów.
Na II Międzyrzeckiej Uczcie Chóralnej chór zdobył „Brązową Muchę” (III m.). Największy z dotychczasowych sukcesów odniósł w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim (16.11.2013) wśród 18 uczestniczących chórów zdobył Nagrodę Specjalną za wykonanie kompozycji salezjanina,
a w konkurencji chórów jednorodnych zajął pierwsze miejsce ex equo z Katedralnym Chórem Dziewczęcym z Poznania. Dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, uzyskanej w konkursie ofert, realizując zadanie pod hasłem „Sen o Polsce niepodległej jak sakrament w sercach tlał” zrealizował kilka koncertów z Poznaniu, Zbąszyniu i Piętkowie. W dniu 19 października 2013r. odbył się uroczysty koncert z okazji pięciolecia powstania chóru, z tej okazji radio „Emaus” transmitowało uroczystą mszę św. z Archikatedry Poznańskiej i wyemitowało audycję o chórze oraz wywiad.

Dyrygent:  Andrzej Niedziałkowski

Repertuar konkursowy:

Improperium „Popule meus” / Giovanni Pierluigi da Palestrina oprac. Jerzy Kołaczkowski
Ego sum pauper et dolens / Giovanni Croce
Pieśń o męce Pańskiej / oprac. Mieczysław Surzyński / Rękopis Klarysek Gnieźnieńskich z 1600 roku
Ave verum corpus / Stefan Stuligrosz
Zdrowaś Królewno Wyborna / Andrzej Koszewski

Kategoria konkursowa: chóry jednorodne