Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Stargardzki Chór ECHO-ARIOSO, Stargard Szczeciński

Tadeusz Surma, Tadeusz SurmaChór Mieszany „Echo – Arioso” im. Stanisława Moniuszki powstał na bazie Chóru Męskiego „Echo” działającego od 1972 r. przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie Szczecińskim. Z inicjatywy ówczesnych dyrygentów: Józefa Michalskiego i Jerzego Krawczyńskiego, w roku 1988 Chór Męski „Echo” przekształca się w Chór Mieszany „Arioso”. Jednak decyzją Walnego Zebrania, w lutym 1995 r. (łącząc staże chóru „Echo” i „Arioso”), przyjmuje się za datę początku istnienia chóru dzień 15 kwietnia 1972 r. i oficjalną nazwę: Chór Mieszany „Echo–Arioso” im. Stanisława Moniuszki, a od roku 2012: Stargardzki Chór „Echo-Arioso” im. St. Moniuszki. Obecnie chór liczy 45 członków i od roku 1995 działa pod kierownictwem artystycznym Jerzego Krawczyńskiego. W repertuarze chóru, za sprawą dyrygenta, znajduje się ponad 200 utworów o różnej tematyce: kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne, marynistyczne, sakralne, ludowe, okolicznościowe a także dwie duże formy oratoryjne (każda po 15 części), które były wykonywane przy współpracy z chórami stargardzkimi, poznańskim zespołem LUMEN i kierownictwem muzycznym poznańskiego kompozytora Zbigniewa Małkowicza.
Chór chętnie koncertuje w swoim regionie, województwie, w kraju i poza jego granicami. Na przestrzeni minionych ponad 40 lat działalności chór śpiewał: w Międzyzdrojach (Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej), ogólnopolskich festiwalach i przeglądach chórów kolejowych w Raciborzu, Bydgoszczy, Opolu, Szczecinie, Tarnowskich Górach w Wejherowie (Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu) a także czterokrotnie (w 1998, 2007, 2010 i 2013r.), z wielkim powodzeniem, na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kolejowych organizowanym przez zrzeszenie europejskich kolejarzy FISAIC. Śpiewał na licznych koncertach z różnych okazji w wielu miastach Polski. Sławił piękno polskiej pieśni w takich krajach jak: Niemcy (6-krotnie), Czechy, Słowacja, Węgry (2-krotnie), Łotwa (2-krotnie), Białoruś, Włochy, Watykan oraz Francja.
Do tradycji chóru, na stałe weszły koncerty pieśni sakralnych w kościołach takie jak koncerty kolęd, koncerty pieśni maryjnych, pasyjnych. Stałą pozycję mają również koncerty z okazji świąt lokalnych i państwowych, gdzie prezentowany jest również program świecki. W roku 2017, chór będzie obchodził 45-lecie swego istnienia. W tej ciągłości historycznej chórowi przyświecały piękne słowa patrona chóru – Stanisława Moniuszki:
„….A to, co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest celem dziecinnych naszych wspomnień, nigdy mieszkańcom ziemi, na której się urodzili i wyrośli, podobać się nie przestanie …”.
Owo przesłanie znakomitego kompozytora polskiego jest mottem działalności artystycznej chóru.

Dyrygent:  Jerzy Krawczyński

Repertuar konkursowy:

Dokonało się / Mariusz Matuszewski
Pieta / Mariusz Matuszewski
Czwarta Msza Polska – „Kyrie” / Otto Mieczysław Żukowski
Miserere / Antonio Lotti

Kategoria konkursowa: chóry dorosłych (pow. 55 lat)