Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Zespół Pieśni Dawnej FRESCA VOCE, Bydgoszcz

fresca_voce_zmnZespół Pieśni Dawnej FRESCA VOCE działa w Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy od września 1998 roku. Od początku kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Michalina Spychalska. Śpiewa w nim młodzież z największej dzielnicy Bydgoszczy – Fordonu. Repertuar zespołu to przede wszystkim muzyka wokalna średniowiecza, renesansu i baroku kompozytorów polskich i obcych, ale także innych epok, po utwory współczesnych kompozytorów. Od początku istnienia Zespół FRESCA VOCE wpisał się w nurt życia muzycznego Bydgoszczy, regionu i kraju przez udział w koncertach, konkursach i festiwalach.
Najważniejsze to:
– 18 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Adwentu i Bożego Narodzenia z nagrodą Petra Ebena w Pradze (Czechy) w 2008 r. – Brązowe Pasmo.
– Konkurs Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy w 2007 r. – I miejsce i Puchar Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego
– Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek Chełmno 2008, 2009 – Złote Pasmo
– IV Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni 2012 – Srebrne Pasmo
– Konkurs Chórów o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy w Ostromecku 2014 – I miejsce
– I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej CARMEN FIDEI, Osie 2014 – Srebrne Pasmo
– XVI Konkurs Amatorskich Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego „O Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, Chełmża 2014 – II miejsce.

Od listopada 2000 roku zespół należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddz. Bydgoszcz i bierze czynny udział w koncertach i przeglądach organizowanych przez Związek. Zespół Pieśni Dawnej FRESCA VOCE jest pomysłodawcą i realizatorem cyklicznych koncertów „Fordońskie Spotkania z Muzyką Dawną”.
Od roku szkolnego 2005/2006 Zespół Pieśni Dawnej FRESCA VOCE uzyskuje Bydgoski Grant Oświatowy na działalność artystyczną zespołu, a w roku 2014 uzyskał Bydgoską Kulturalną Markę Oświatową.

Dyrygent:  Michalina Spychalska

Repertuar konkursowy:

Mądrość Ojca Wszechmocnego / muz.: Cyprian Bazylik z Sieradza, sł.: Jakub Lubelczyk
Tristis est anima mea / Giambattista (Padre) Martini, 1706-1784
Popule meus / Marian Sawa
If ye love me / Thomas Tallis

Kategoria konkursowa: chóry kameralne (pon. 24 osób)