Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Chór Kameralny ZUT w Szczecinie, Szczecin

Chór Kameralny ZUT w Szczecinie, Szczecin

Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Dyrygent: Iwona Wiśniewska Salamon

W 1991 r. Iwona Wiśniewska-Salamon założyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej w Szczecinie, który do dziś prowadzi z ogromnym zaangażowaniem i pasją, ponieważ zespół ten jest jej głównym obszarem działalności artystycznej. W 2009 r. w wyniku połączenia Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej powstał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który objął nad chórem patronat. Zespół tworzą studenci i absolwenci uczelni, więc skład chóru ulega ciągłym zmianom, ale nadal istnieje w kameralnym składzie, gdyż dyrygentce zależało na współpracy z muzykującymi, wrażliwymi ludźmi, którzy mają potrzebę spełniania swych ambicji, lubią pracować, realizować nowe wyzwania artystyczne i poznawać świat. Repertuar obejmuje muzykę sakralna, ludową, rozrywkową, kolędy, pastorałki, utwory gospel oraz dzieła wokalno-instrumentalne. Zespół dokonał wielu prawykonań utworów skomponowanych przez współczesnych kompozytorów polskich i szczecińskich.
Lata 1991-2022 to aktywne życie koncertowe, bo zespół wykonał 394 koncerty w Polsce i 224 za granicą, wziął udział w 105 konkursach i festiwalach chóralnych w kraju, Europie i Azji, na których zdobył 69 nagród w tym Grand Prix w: VI Wielopokoleniowym Festiwalu Zespołów Chóralnych w Chrzanowie 2010r.; VIII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Szemud (Kielno) 2014r.; IX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Kryształowa Kaplica” w Moskwie (Rosja) 2018r.
Chór koncertował w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Korsyce, Litwie, Kanadzie, Macedonii, Majorce, Malcie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Sardynii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoszech, na Bornholmie, Gozo i Wyspach Owczych.
Występował w Sali Księcia Bogusława, Galerii Gotyckiej oraz Sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Filharmonii im. M. Karłowicza, Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła, Operze na Zamku, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, Katedrze na Wawelu w Krakowie, Filharmonii Poznańskiej, Zborze Poewangelickim w Letnicy k. Zielonej Góry, Filharmonii Gorzowskiej, Pałacu w Trzebiatowie, w Bazylice Metropolitalnej we Lwowie (Ukraina), Sali Koncertowej G. Mahlera, kościołach miast włoskiego Tyrolu oraz na Grossglockner – najwyższym szczycie Austrii, Sali Koncertowej im. Ladislava Stanceka w Libercu i Wielkiej Sali Domu Kultury w Prievidze (Słowacja), Pałacu Balińskich w Jaszunach (Litwa), Ambasadzie Polskiej w Rydze (Łotwa), Kryształowej Kaplicy w Moskwie (Rosja). Koncertował m.in. ze Szczecin Brass Quintet, Orkiestrą SMOK, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Gorzowskiej, Collegium Musicum z Danii, Zespołem Instrumentalnym „Sedina” i Baltic Neopolis, Orkiestrą Kameralną „Ocean dźwięku, Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” i Orkiestrą Wojskową w Szczecinie, z którą nagrał trzy płyty CD z kolędami, utworami rozrywkowymi i o tematyce patriotycznej. W repertuarze zespołu znajduje się ok. 300 utworów, a dorobek artystyczny został utrwalony na 15 płytach CD.
Jest współorganizatorem festiwali organizowanych przez Fundację Morze Kultury m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej, Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów, projektu „Śpiewające Muzeum” oraz cykli koncertów „Szczecin-miasto talentów”.

POZOSTALI UCZESTNICY