Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

Chór  Akademicki  im.  prof.  Jana  Szyrockiego ZUT  w  Szczecinie

 Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie został założony w listopadzie 1952 roku przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora – Jana Szyrockiego, który pełnił nieprzerwanie funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta chóru do 2003 roku. Zespół pod Jego kierownictwem stał się jednym z najlepszych i najciekawszych chórów akademickich na świecie. Ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournee, nagrania fonograficzne, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno – instrumentalnych i a cappella.

                W październiku 2006 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru został uczeń prof. Jana Szyrockiego – Szymon Wyrzykowski.

                Oprócz bogatego programu a cappella zespół wykonuje liczne dzieła oratoryjno – kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł z XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów dedykowało swoje utwory chórowi, który stawał się ich pierwszym wykonawcą.

Na swoim koncie zespół posiada wiele nagród i wyróżnień (między innymi na własność Brązową Lutnię konkursu Legnica Cantat). Za swoją działalność w dziedzinie kultury chór otrzymał szereg najwyższych odznaczeń, nagród i medali od władz państwowych i regionalnych.

W roku 2012 chór rozpoczął obchody Jubileuszu 60-lecia istnienia, które zakończyły się finałem w nowym gmachu Filharmonii w Szczecinie koncertem symfonicznym Missa di Requiem G. Verdi’ego w dniu 24. października 2014 roku i, w dniu kolejnym, uroczystym koncertem galowym a cappella.

 

Ostatnie zdobyte nagrody:

  • 1. miejsce na festiwalu chóralnym w Trnavie, 2007, Słowacja,
  • Grand Prix na 4. Międzynarodowym Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna”, 2008, Polska,
  • Grand Prix na Festiwalu Chóralnym w Szamotułach, 2008, Polska,
  • 1. miejsce na 41. Konkursie Chóralnym Legnica Cantat, 2010, Polska,
  • Specjalna Nagroda im. Francisco Vallejos na Międzynarodowym Konkursie Pieśni i Habaner w Torrevieja (czyt. Torrewiecha), 2010, Hiszpania,
  • Grand Prix na VII. Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek, Chełmno, 2012, Polska
  • Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rumii, 2012, Polska
  • Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, 2015, Polska,
  • 1. miejsca w kategoriach Pop i Muzyka Sakralna na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Canco Mediterrania w Lloret de Mar, 2015, Hiszpania.

POZOSTALI UCZESTNICY