Scroll Top
Organizator: Fundacja Morze Kultury

Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki, Szczecin

Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki, Szczecin

Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki

Dyrygent: Kamil Szałata

Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” powstał w 1960 r. Odwiedził wszystkie kontynenty koncertując w Europie i na świecie m.in. w Niemczech, Austrii, Chorwacji, Słowacji, Czechach, Ukrainie, Rosji, Litwie, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Izraelu, RPA, Tajlandii, Indonezji, Singapurze, Chile, Argentynie, Urugwaju, Paragwaju, Brazylii, USA. Zdobywał liczne nagrody na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach i festiwalach m.in.:
– Złoty Dyplom na Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Gnieźnie – 2018
– Złoty Kamerton na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy – 2019
– Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na OKCDiM w Bydgoszczy – 2019
– Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie – 2019
– Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Rimini (Włochy) – 2019
– Złote Pasmo na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie – 2022
-Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach – 2023
-Złoty Dyplom na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rovinj (Chorwacja) – 2023
Zespół w repertuarze posiada utwory muzyki sakralnej i ludowej głównie kompozytorów polskich, jak również znane przeboje muzyki rozrywkowej. Chór brał również udział w spektaklach operowych m.in. Carmen – G. Bizeta, Cyganeria i Tosca –V. Pucciniego, Król Roger – K. Szymanowskiego oraz w dużych formach wokalno-instrumentalnych m.in. Requiem Aeternam – M. Jasińskiego, War Requiem – B. Brittena, Hodie (Kantata na Boże Narodzenie) – R.V. Williamsa. Za swoją działalność chór był wielokrotnie nagradzany m.in.:
-Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego (2012)
-Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (2015)
-Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” MKiDN (2023)

POZOSTALI UCZESTNICY

Slowiki-zdjęcie

Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” powstał w 1960 roku z inicjatywy m.in. prof. Jana Szyrockiego, który dyrygował nim przez pierwsze 15 lat. Zespół bardzo szybko uzyskał międzynarodowy poziom i stał się kulturalną wizytówką Szczecina. W ciągu minionych 57 lat „Słowiki” koncertowały w 36 krajach, na 6 kontynentach. Od 1 września 2011 roku dyrektorem i dyrygentem Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” jest Grzegorz Handke. Pod jego kierownictwem w 2012 zespół koncertował w Luneburgu (Niemcy), Rimini i Wenecji (Włochy). W 2013 zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Vratislavia Sacra”, wyjechał na Litwę i do Rosji, gdzie śpiewał w Wilnie, Filharmonii w Twer oraz w Moskwie. W 2014 chór zdobył IV miejsce w Międzynarodowym Festiwalu w Vic (Hiszpania), koncertował w jednym z koncertów inaugurujących nową siedzibę Szczecińskiej Filharmonii, a w październiku wraz z solistami i orkiestrą filharmonii wykonał „Dettingen Te Deum” – J.F. Haendla. W 2015 roku chór zdobył 2 „Srebrne Dyplomy” na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Slovakia Cantat” w Bratysławie. W 2016 „Słowiki” zajęły 2 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, zdobyły nagrodę „Talent Roku 2016” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a we wrześniu, w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rimini (Włochy), „Słowiki” zdobyły I i III miejsce oraz Złoty i Srebrny Dyplom. W 2017 chór zdobył Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Pomerania Cantat” w Koszalinie oraz 2 Srebrne Dyplomy na 52 Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. We wrześniu 2017 zespół koncertował we Lwowie (Ukraina) oraz zdobył Złoty Dyplom na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii.

Kategoria:Chóry Mieszane

Repertuar konkursowy:
Antonio Lotti – Crucifixus
Andrzej Koszewski – Stabat Mater
Feliks Nowowiejski – Parce Domine
Alejandro D. Consolacion II – Pater Noster